Náušnice

Náušnice prekonali zrejme najväčší vývoj v očiach spoločnosti za posledné desiatky rokov. Zatiaľ, čo kedysi boli náušnice vnímané ako šperk vhodný iba pre dámy a muži, nosiaci náušnice boli okamžite zaradení medzi zločincov a vyvrheľov, dnes je už situácia odlišná. Decentná náušnica v uchu muža len málokoho vyvedie z miery. Zaujímavé je, že mužské nášnice sú spomínané už v biblickom Starom zákone.

Náušnice sa veľmi dlho nosili v dierkach, prepichnutých v ušiach, v prvej polovici 20-storočia však postupne získali na obľúbenosti tzv. klipsne. Prepichovanie uší však malo okrem samotného estetického účelu aj ďalšie dôvody. Námorníci napríklad verili, že prepichnuté uši im pomôžu zlepšiť zrak.

Náušnice boli zároveň často významným poznávacím znakom. Práve náušnicami sa snažili odlíšiť od zvyšku spoločnosti viaceré komunity, počnúc námorníkmi, cez hippies, homosexuálov, končiac punk-rockermi. Ak ste koncom 60-tych rokov stretli muža s náušnicou v pravom uchu, pravdepodobne šlo o gaya.

V poslednej dobe sa často používajú ako náušnice aj šperky, pôvodne určené pre ozdobu inej časti tela. Napríklad piercingy. Tie sú takmer výlučne vyrobené z ocele, najmä pre svoju trvácnosť a zdravotnú nezávadnosť. Oceľové náušnice však môžete nájsť všetkých možných druhov a tvarov – od klipsní cez drobné náušničky až po výrazné kruhy, ozdobené zirkónmi, či Swarovski kryštálmi.